TECHNIKA LINKOWANIA

Jednolita, sprawdzona technologia linkowania, nie pogarszająca jakości dźwięku jest dla nas kluczowa. Wielomiesięczne poszukiwania i testy doprowadziły nas pierwotnie do linuksowego klienta EchoLinka – programu SvxLink z kodekiem Speex. Jest to technologia łatwa do zaimplementowania, tania i działająca naprawdę niezawodnie. Testowaliśmy to przez wiele miesięcy na naszych przemiennikach. Jakość dźwięku przy połączeniu dwóch przemienników za pomocą SvxLink jest taka, że trudno jest na słuch odróżnić która stacja odzywa się na przemienniku lokalnie, a która z innego przemiennika. I to wszystko za pomocą Raspberry Pi – komputera wielkości paczki papierosów. To rozwiązanie możemy również gorąco polecić wszystkim chętnym do podłączania swoich przemienników do sieci EchoLink. Jest tanie. Zajmuje mało miejsca i zużywa bardzo mało prądu. Nie polecamy do powyższego celu używania programu EchoLink w wersji Windows, ze względu na fatalną jakość dźwięku przenoszoną przez jego kodek GSM. Przy okazji istnieje możliwość monitorowania i sterowania różnych urządzeń przy pomocy pinów GPIO w które wyposażone jest Raspberry. To rozwiązanie ma wiele zalet.

Nie dajcie się zwieść pozorom. Podobieństwo nazw FM-LINK i EchoLink jest przypadkowe. Nie chodzi nam o rozbudowanie istniejącej sieci EchoLink. Wykorzystaliśmy ją tymczasowo – jako nośnik do stałego połączenia wybranych przemienników ze sobą. Wyłącznie dlatego, że w początkach rozwoju naszego projektu było to najlepsze dostępne dla nas rozwiązanie. Dla innych stacji z systemu EchoLink możliwość połączenia do przemienników naszej sieci była od samego początku zablokowana. Wejście na nasze przemienniki jest i pozostanie wyłącznie radiowe.

Obecnie w naszych działaniach poszliśmy już krok dalej. Udało nam się uniezależnić działanie naszej sieci od serwerów EchoLink. Po żmudnych testach opracowaliśmy konfigurację SvxLink w której przemienniki łączą się do naszego własnego (zlokalizowanego w kraju) serwera. I nie są już widoczne w EchoLinku. Dźwięk jest przesyłany po skompresowaniu kodekiem Opus. Daje to porównywalną jakość dźwięku do kodeka Speex, a jeszcze mniejsze zużycie pasma danych. Do zastosowania w wyjątkowych sytuacjach zostawiamy sobie możliwość połączenia przemienników FM-LINK z wybranymi stacjami Echolink. Ale będzie to możliwe tylko w uzasadnionych sytuacją przypadkach.