Zmiana CTCSS przemiennika na Koskowej na 67 Hz

Z powodu nieustannych zakłóceń, jakich doświadczamy na przemienniku SR9PC na Koskowej Górze, zdecydowaliśmy o czasowej zmianie tonu CTCSS, jakim otwierany jest i jaki nadaje ten przemiennik. Nowa częstotliwość subtonu to 67 Hz. Prosimy o przeprogramowanie tego kanału w swoich radiotelefonach.

Zapraszamy do łączności poprzez ten oraz inne przemienniki sieci FM-LINK.

2 komentarze do “Zmiana CTCSS przemiennika na Koskowej na 67 Hz”

 1. Może dobrym rozwiązaniem bylaby zmiana subtonów wszystkich przemiennikow i wprowadzenie obowiązkowej rejestracji na stronie na podstawie skanu /pdfa pozwolenia radiowego. Dopiero zalogowany (i zweryfikowany) uzytkownik mialby informacje jak dostać się do sieci. Sam jestem początkujacy(pozwolenie od zeszłego tygodnia) i może gadam głupoty za co przepraszam ale wydaje mi się, że to by lekko utruniło życie trolla, mimo, że tony może sobie poskanować, ale może mu z tym troche zejdzie. Sam chciałem tu zrobić jedną ze swoich pierwszych łączności ale zaraz po wymianie znaków pojawił się patafian z nośną i tyle było z łączności. Na codzień pracuję w IT jako administrator i mogę zaoferować swoją pomoc.

  pozdrawiam
  sp9skm

  p. s
  trollu zamiast stawiać nośną to chociażbyś coś powiedział.

  pozdrawiam

  1. Takie rozwiązania selektywnego dostępu są sporadycznie stosowane w innych krajach. Ale raczej na małą skalę. Czasem koledzy z jakiegoś klubu w dużym mieście, który finansuje budowę i utrzymanie jakiegoś przemiennika, roszczą sobie prawo do wyłączności rozmów na tym przemienniku.

   Pominę kwestie trudności technicznej do wprowadzenia takich ograniczeń dostępu. To by jedynie utrudniło, a nie uniemożliwiło dostęp niezarejestrowanym w systemie stacjom. Ale jednocześnie znacznie utrudniło by też dostęp stacjom zarejestrowanym.

   Ja jestem jednak daleki od takich rozwiązań. Nie chciał bym, aby FM-LINK był zamkniętym kółkiem wzajemnej adoracji jego budowniczych i ich znajomych. Tworzymy tą sieć wspólnie dla dobra całej społeczności radioamatorów. Są tylko dwa problemy z którymi widzę, że musimy zacząć bardziej aktywnie walczyć. Pierwszy – to coraz bardziej rozpowszechniająca się aktywność stacji nie posiadających uprawnień oraz troli zakłócających łączność innym. Drugi – zawłaszczanie FM-LINK przez wąską grupę użytkowników. Którzy nie partycypując w żadnym stopniu w budowie i utrzymaniu tej sieci, jednocześnie roszczą sobie prawo do korzystania z niej bez żadnych ograniczeń. Jako twórcy FM-LINK chcemy jednak, aby takie ograniczenia istniały. Aby pogodzić interesy możliwie największej grupy użytkowników FM-LINK. Póki co, próbujemy używać dostępnych nam, prostych narzędzi do utrzymania porządku w sieci. Nie mamy na razie zamiaru wprowadzać żadnych automatycznych systemów weryfikacji dostępu, aby nie zawężać grona użytkowników. Po prostu chcieli byśmy, aby FM-LINK był łatwo dostępny dla większości zainteresowanych nim, licencjonowanych radioamatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *