Lokalne otwarcie

light-bulb-on_pOd wczoraj testujemy na wszystkich przemiennikach naszej sieci (na razie z wyjątkiem Kamieńska) nowe rozwiązanie. Krótkie naciśnięcie PTT (poniżej sekundy) otwiera przemiennik wyłącznie lokalnie. Można to poznać po braku roger beepa i krótszym czasie podtrzymania – 3 sekundy. Ma to na celu umożliwienie każdemu operatorowi sprawdzenia, czy jest w zasięgu swojego przemiennika – bez konieczności otwierania całej sieci i narażania na niepotrzebne zakłócenia użytkowników w całym kraju. Mamy nadzieję, że ograniczy to uciążliwe ostatnio „klikanie.

Na wszelki wypadek w algorytmie opisywanego lokalnego otwarcia zaimplementowaliśmy zabezpieczenie. Krótko kliknąć PTT można jedynie dwa razy w odstępach mniejszych niż 5 sekund. Każde następne kliknięcie przez pewien czas zostanie przez przemiennik zignorowane. Proszę więc nie nadużywać nowej funkcjonalności, bo przecież na każdym przemienniku też słuchają inni koledzy, dla których częste jego otwieranie będzie uciążliwe.

Jednocześnie cała sieć przemienników otwiera się tak jak do tej pory. Czyli po przytrzymaniu przycisku nadawania przez co najmniej sekundę. Pamiętajcie więc, aby przed każdym wywołaniem (gdy FM-LINK nie jest jeszcze otwarty) nacisnąć PTT, poczekać sekundę i dopiero zacząć podawać wywołanie. W przeciwnym wypadku początek relacji nie będzie słyszalny dla korespondentów na pozostałych przemiennikach. Oczywiście, gdy sieć jest już otwarta (czyli, gdy po poprzedniej relacji było słychać charakterystyczne piknięcie i przemiennik pozostaje po nim otwarty) można nadawać już normalnie – bez żadnej zwłoki.

Jednocześnie prosimy wszystkich operatorów o nie otwieranie FM-LINKa bez intencji nadawania. Uwierzcie nam na słowo, że poza nielicznymi awariami, nasze przemienniki są zawsze zlinkowane i nie ma potrzeby tego nigdy sprawdzać. Bo każde niepotrzebne dłuższe naciśnięcie mikrofonu, to również niepotrzebne zakłócenie, słyszalne przez kilkuset kolegów w całym kraju.

Do usłyszenia…

6 komentarzy do “Lokalne otwarcie”

  1. Witam. Mam pytanie. Czy jak już otworzę przemiennik lokalnie to też rozmawiam lokalnie, czy może wtedy otwiera się jak zacznę mówić cała ogólnopolska sieć?

    1. Jak już napisałem – każde przytrzymanie PTT powyżej sekundy uruchomi całą sieć. Nie ma więc możliwości prowadzenia lokalnych łączności. Otwarcie pojedynczego przemiennika ma służyć wyłącznie do sprawdzania możliwości wejścia na niego oraz jakości odbioru.

      1. A jak działa Orange Polska ? Rozumiem żeby nie było połączenia internetowego 1-5h ale nie cały czas bez przesady. Chyba coś się zwiesiło ? jakiś deamon ? Nie ma żadnego watchdog’a ?

        1. Oczywiście – wszystko jest, ale nie działa – dlatego piszę, że to wina Orange. Łatwe rzeczy załatwiamy od ręki. Tu już nie nasza jurysdykcja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *